Határtalanul 2025

Iskolánk 7.a osztálya sikeresen pályázott a Határtalanul! kirándulásra, a tanulók a Felvidékre utaztak 2025. május 26-30. között.

A pályázat címe: Természetjárás és élményprogramok Gömörben, Szepességben, a Bányavidéken és Kelet-Felvidéken

 

Beszámoló a 7.a Határtalanul kirándulásáról a Gömöri-karsztvidékre, a Szepességbe, a bányavárosok felé, a Kelet-Felvidékre. 

Felkészítő órák: a Barangoló digitális tartalomtár és a Kárpát-medencei bakancslista segítségével gondolatban már bebarangoltuk a Felvidéket.  

Szülői értekezlet: a szülőkkel ötletelve összeállítottunk egy listát a szükséges dolgokról és megosztottam egy ppt-t, melyben a hasznos információk, a látnivalók sora, a térkép és a szállás bemutatása szerepeltek.   

  1. nap 

Hajnali indulás és 5 órás út után érkeztünk meg a kirándulás első állomására, a Füleki várba.  

Vártörténeti és helytörténeti kiállítás után a fiúk törökkori fegyverekkel megvívtak egymással, majd bejártuk a várromot. A várhegy gyomrában a II. világháborúban használt óvóhelyet és benne egy holocaust emlékhelyet is láthattunk.  

Rozsnyón, aki az őrtorony 144+4 lépcsőfokát megmászta gyönyörködhetett a középkori tér és a város látványában. Visszaérkezve a magasból bátorságáért jutalmul fantasztikus fagyiélménnyel gazdagodott az osztály. 

A napi természetjárásunk a szilicei jégbarlanghoz vezető úton valósult meg. Rövid erdei séta után hűlni kezdett a levegő és miután egy meredek lépcsősoron leereszkedtünk, a barlang bejáratánál jeget is láthattunk. Védett hely, bemenni sajnos nem lehetett, de a vadregényes, mohás sziklafalak így is csodálatos látványt nyújtottak. 

Este 7 órára érkeztünk a szállásra, a Krasznahorkaváralján lévő András Panzióba, ahol ezután minden nap ízletes, jellegzetesen helyi ételeket kaptunk és őszinte, kedves vendégszeretetet. 

  1. nap 

Reggel látogatást tettünk Pelsőcön, a helyi magyar tanítási nyelvű alapiskolában. Az igazgatónő beszélt nekünk a határokon túli magyar lét nehézségeiről, az oktatási rendszerükről. Ajándékba vittünk egy Balatont ábrázoló festményt, melyet Filimon Csenge készített. 

Ezután a Tornai várba vezetett az utunk, ahol a vár újjáépítését segítettük a várhegyre felcipelt homokvödrökkel és termetes homokkő darabokkal. 

Az ezt követő 7 km-es túrán a Szádelői-völgy természeti szépségeiben gyönyörködhettünk, hatalmas sziklafalaktól és csobogó pataktól kísérve. 

A Beretkei skanzen és a Murány-áttörés tanösvény után este még kézműves foglalkozásra is jutott energiánk. 

  1. nap 

Tőketerebesen az Andrássy-kastélyt és az első felelős magyar kormány miniszterelnökének, gr. Andrássy Gyulának és feleségének mauzóleumát látogattuk meg. 

A kastélykerti séta után a Szalánci vár, majd Kassa következett. Kassán a Rodostó háznál álltunk meg, melyet II. Rákóczi Ferenc törökországi száműzetésének helyszínén lévő lakóháza másaként építettek fel. A Szent Erzsébet dómban, a Rákóczi kriptában nemzeti színű szalagot helyeztünk el II. Rákóczi Ferenc szarkofágján és elmondtuk a Himnuszt szép halkan, ….mert énekelni nem lehet. Kassán szabadidő is volt, séta, fagyi, nézelődés. 

A minden esti foci sem maradhatott ki … a nem akármilyen focipályán, fenyveserdőben, a falu szélén. 

  1. nap 

A kirándulás egyik legérdekesebb része következett ezen a napon: a dobsinai jégbarlang. -4 fokba és egy csodavilágba ereszkedtünk le: tiszta levegő, 22m vastag jég, embernyi jégcsapok. 

Késmárk városában egy valaha városszéli evangélikus templomot láttunk, mely csak fából épült, egy darab vasszeg nélkül, a belseje pedig gyönyörű fal/fafestményeket rejt. A szomszédos templomban megkoszorúztuk gr. Thököly Imre sírját. 

Lőcsén hatalmas szél fogadott bennünket, de a Városházán és a Szt. Jakab templomban már nem fáztunk. A bazilikában Európa legnagyobb szárnyasoltárát láthattuk, a híres MS mester keze munkáját. 

  1. nap 

Elköszöntünk a szállásadóinktól, majd hazafelé vettük az irányt. 

Selmecbányán álltunk meg, ahol először a három templomot összekötő kálváriát jártuk végig, majd a magasból a valahai ezüst és rézbányába ereszkedtünk le. Sisakot, esőkabátot öltöttünk magunkra, bányászlámpát fogtunk és így jártuk be az 1500-as évekből való járatokat is tartalmazó másfél km-es föld alatti múzeumot. 

Komáromnál léptük át a határt, jó volt hazaérni. 

Tartalmas programokkal teli, gyönyörű vidékeket bemutató kirándulás volt. Az idegenvezetőnk és a minden helyzetet profin megoldó sofőrünk is köszönetet érdemel.  

Kapcsolódó galéria

Határtalanul 2025

Pályázatok

Csodaszarvas Program
Határtalanul!
Erzsébet tábor
Okosan a pénzzel!